//
you're reading...
Genel İngilizce

Hayatım İngilizce

Merhaba..

Madem ki İngilizce ile ilgili bir blog oluşturduk, o zaman İngilizce’nin kendisinden burada bahsetmemiz gerekiyor. Ama nasıl?

İşin açıkçası burayı uzun uzadıya, vay efendim “İngilizce şuradan gelir buraya gider ” gibi cümleler ile doldurmak taraftarı değilim ancak isterim ki   arkadaşlarla, eş dostla sohbet ederken “biliyor musun arkadaşım, İngilizce meğer …. ülkelerde de konuşuluyormuş, bizim ülkemizden başka ülkelerde de yaşayan insanlar varmış (hani olur ya sanki bu dünyada yaşayan tek ırk bizmişiz gibi düşünülür bazen:)) ” şeklinde düşünmemizi sağlayacak bir şekilde anlatmak daha  eğlenceli olacakmış gibi geldi bana.

Bol keyifli okumalar ve keyifli sohbetler dileyerek başlamak isterim “İngilizce Hikayemize”…

Kavimler Göçü diye bildiğimiz ve dünya ülkelerinin şimdiki temellerinin atıldığı bu göçler, İngilizce dilinin kökenini oluşturuyor  aslında. Cermen Kavimleri adı verilen kavimler de de bu göçler esnasında bulunduğu yerden kalkıp yer değiştirmiş ve Britanya adalarına gelmişler. Bu adalarda o sırada yaşamakta olan Kelt’leri de üstüne üstlük yerlerinden ederek adaya yerleşmişlerdir. O sırada o adalarda karışık bir şekilde yaşıyor olan iki farklı kavim de varmış:  “Angluslar” ve ” saksonlar”  . Bu kavimler de yaptıkları iyiliğin farkında mıdırlar bilinmez ama Dünya’ya İngilizce’nin yerşelmesinde oldukça etkili olmuşlardır. Üniversite yıllarımda bolca adı geçen ve her daim isimlerini hatırlayacak olduğum “anglo-saksonlar” adının da benzediği üzere,  “English” kelimesinin oluşmasında katkıları büyüktür. Öyle ki aslında Cermen kavimleri adından da anlaşıldığı üzere “germen” soyundan olup, pek çok iddiaya göre konuştukları dil de “germen-almanca” imiş. Yani hem Anglik (angluslar) hem de Cermenler arasında bir kaynaşma olduğu düşünülürse zamanla  “ingilizce- english” kelimesinin ve dilinin  nereden nereye geldiğini görebiliyoruz.

Uzun yıllar geçmiş aradan, gel gelelim nasıl da artmış İngilizce’nin önemi..

O zaman bir de bu dilin dünyanın hangi ülkelerinde konuşulduğuna bakalım. Acaba hangi ülkede doğmuş ve yaşıyor olsaydık İngilizce’yi sular seller gibi konuşuyor olacaktık?

Dünya üzerinde İngilizce konuşan ülkelere genel bir bakış yaptığımızda Amerika Birleşik Devletlerinin pastamızın en büyük dilimini kaptığını görebiliyoruz. Diğer pasta dilimlerini ise sırasıyla, Birleşik Krallık (Britanya dediğimiz bölge), Kanada, Avustralya, Almanya, Hollanda, Fransa ve diğer ülkeler ( Yeni Zelanda, Singapur, Güney Afrika Cumhuriyeti vs. oluşturuyor. Bu ülkelerden bazıları İngilizce’yi İkinci dilleri olarak kullanıyorlar, bunu da belirtmekte fayda var sanıyorum.

İşte kısa bir İngiliz Dili tarihçesi ve güncel istatistikleri. Gün gelir bu ülkelerden herhangi bir tanesine gitme şansımız olur -yada olmuştur- orada şunu demeyelim: ” Neden biz İngilizce öğrenmek zorunda kalıyoruz, onlar bizim dilimizi öğrenseler olmaz mı?” tamam haklılık payımız olabilir ama bahsettiğimiz mevzu sadece “yabancılarla sohbet” konusunu içermeyecek malesef. Dahası var…

“Neden İngilizce Öğrenmeliyim” bir sonraki yazımda…:) Oraya da beklerim..

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: