//
you're reading...
Okul Öncesi, Okul Öncesinde İngilizce

Yıl Sonu Gösterileri Zamanı!

Öyle ki ben daha evvelden bu yıl sonu gösterilerinin ne derece önemli olduğunu bilmiyordum. Ta ki iki günde iki büyük gösteride rol alana kadar…

Okul öncesi kurumlarında çalışanlar, yıl sonu gösterilerinin ne kadar da önemli organizasyonlar olduğunu bilirler. Bunun için de aylar öncesinden başlar çalışmalar. Ardı arkası kesilmeyen provalar, sürekli değişen koşullar ve yeni koşullara uyum sağlama  çalışmaları… Nisan ayı demek bir okul öncesi  kurumu için kırmızı alarm çanlarının çalmaya  başlaması demektir. Çünkü Haziran ayına iki ay  kaldığının habercisidir Nisan. Önce kaba taslak  bir organizasyon şeması oluşturulur. 

Daha sonrasında tek tek öğretmenlerden öneriler alınır, branş öğretmenlerinin de neyi nasıl yapacaklarını planlaması istenir. Hatta bu planlamanın Nisana bırakılması demek öğretmenin aslında bir bakıma biraz geç kaldığını ama sıkı çalışırsa herhangi bir problem çıkmadan Hazirana yetişebileceğini de gösterir. Yani vakit çalışma vaktidir, start verilmiştir ve Haziran bitiş çizgisine doğru yarış başlamıştır.

Derken günler hiç olmadıkları kadar hızlı koşarak varırlar Haziran çizgisine. Heyecan doruktadır. Öğretmenler aylardır gösterdikleri özveriyi, verdikleri emekleri göreceklerdir 5 dakika bile olsa.
Aslında her öğretmen de bilir her şeyin oradaki ışıltılı sahne olmadığını. Elbette ki orada gözlemlenen performans göstermez çocuğun dönem içinde neler öğrenip kendine neler katabildiğini. Ancak bu bir öğretmen için yine de gözlerini duyguyla dolduracak,tüylerini diken diken edecek bir deneyimdir.

“Doğru mudur değil midir?” konusuna gelince bu oldukça tartışmalıdır. Bunu başka bir başlıkta tartışmayı düşünmekteyim. Yani gerçekçi bakarsak, çocukların çocuk olduklarını unutmadan diyorum ya hep işte bu gözle bakarsak ne gibi sonuçlar çıkar bu bilinmez ama ben bu yazımda sadece işin duygusal ve görsel boyutunu ele almak istedim.
Ayrıca sizlerle paylaşmak istediğim birebir gözlemlediğim öğretmenlerin duygularından yola çıkacağım anılar da var. Bir diğer başlıkta da onlardan bahsedeceğim sizlere.

Öyle önemli bir iş ki öğretmenlik, Hele de çocuklarla iseniz…
Buradan birlikte çalıştığım ve çok emeklerini gördüğüm okul öncesi sınıf öğretmenlerime sonsuz şükranlarımı sunuyorum..

Sevgilerle..

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: