//
you're reading...
Okul Öncesi, Okul Öncesinde İngilizce, İngilizce Oyunlar

Eğlenceli bir oyun fikri

Belki aylar önce oturup dururken aklıma gelen ve uyguladığımda da gayet olumlu neticeler aldığım bir oyunu paylaşmak istiyorum sizlerle.

Amacımız eğer İngilizce öğretmekse ve hedef kitlemiz 7 yaşından küçükse, yapabileceğimiz hem çok fazla  hem de çok az şeyimiz var aslında.

Olay şu şekilde gelişti.

Sıfatlar konusuyla ilgili olarak öğretmek istediğim belli başlı kelimeler vardı. Ama zamanım ve kurum koşullarının yeterli olmadığı noktalarda yaratıcılığın da bir sınırı oluyor. Eminim ki pek çoğunuz sıcak ve soğuk bir nesneyi kullanabileceğimi düşünüyorsunuzdur. Ancak çocuklar söz konusu olduğunda hiçbir şey riske atılmamalıdır. 

Dersten önceki günlerde malum hindi pozisyonunda düşünürken, aklıma bir anda küçükken oynadığımız oynamaktan da müthiş zevk aldığımız bir oyun geldi. 

Oyun zaten kalabalık bir grupla oynanırdı. Aramızdan seçtiğimiz bir gönüllü odadan uzaklaştırılır ve odada kalanlar da sahip oldukları ve oyunun parçası olan bir nesne gönüllünün hemen bulamayacağı bir yere saklanırdı. Gönüllümüz geri döndüğünde odanın her tarafını gözlemlemeye başlar. Aslında tek başına bulmaz nesneyi. Odadaki ekip yardımcı olur. Ama nasıl? Eğer nesneye yaklaşmışsa gönüllü işte o zaman “sıcak,sıcak,sıcak” diye tempo tutulur. Ancak nesnenin yakınlığına göre “sıcak” sözcüğüne yapılan vurgu da arttırılır yada azaltılır. Aynı oyun “soğuk” şekilde de yapılır. Tabi nesneye uzaklık arttıysa ortam artık sıcak değil soğuktur. 

İşte ben de aynı bu oyunu çocuklarla oynamaya karar verdim. Güle oynaya girdiğim dersten kahkahalar atarak çıktım. Çünkü çocukların dünyası biz biraz büyüklere göre çok daha geniş ve çok enteresan detaylar ile süslenebiliyor bu oyunlar ister istemez.

Oyun aynı oyundu, sadece oyuncular çocuklardı. Ama işin en güzel yanı da neydi bilirsiniz. Çocukların birbirlerine “hot, hot..” veya “cold, cold..” diye yardımcı olmaları..

Sevgilerle 🙂

Reklamlar

Tartışma

Eğlenceli bir oyun fikri’ için 2 yanıt

  1. 😀 okur okumaz aklıma özel ders verdiğim öğrencim geldi. Ben de öğrettiğim nesneler ile oynamıstım bu oyunu ve çok da eğlenmiştik. Özel ders olduğu için öğrencim ile sırayla nesneleri saklıyorduk ve birbirimizi yönlendirerek ( yani hot hot hot, cold cold cold diyerek) bulmaya çalışıyorduk gerçekten de çok eğlencili oluyor ben tecrübe ettim tavsiye ederim:D

    Posted by Emine Ü. | Ocak 23, 2012, 10:47 pm
    • Kesinlikle dediğiniz gibi çok etkili oluyor, bir defa o kelimeleri öylesine benimsiyorlar ki unutmaları mümkün olmuyor bir daha. hem aynı zamanda eğleniyorlar. aslında bunlara benzer pek çok oyun fikrim var lakin çok vakit ayıramıyorum paylaşımlar için. sizin de güzel fikirleriniz varsa bunları paylaşmanızı çok isterim. Teşekkürler.

      Posted by burcuatav | Ocak 24, 2012, 9:10 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: