//
you're reading...
Havadan Sudan

Mobbing’e Hayır!

“Mobbing” yani Türkçe karşılığı “psikolojik baskı” olan bir kavram girmeye başladı hayatımıza. Daha önceleri bilinir miydi yoksa bilinse de zaten ifade mi edilemezdi bilinmez ama aslında oldukça önemli ve bir o kadar da karşı durulması gereken bir durum halidir “mobbing” .

Özellikle iş yerlerinde sıkça görülen, çalışanın iyi niyetini suistimal etmeye meyilli bir takım insanlar tarafından zevkle(!) gerçekleştirilen eylem “mobbing”.

Hadi elimden işim gitmesin, zaten zor şartlarda geçiniyorum “ya sabır” diyeyim,kendi başıma olsam neyse de ailem var arkamda elimden bir şey gelmez vs. cümleleri sıklıkla kullanan kişiler üzerinde kolaylıkla uygulanabilen bir kavram “mobbing”.

Üniversite mezunu yada ilkokul mezunu diye ayırt etmeksizin, statüsünğ kendine din edinmiş bazı insanlar tarafından kendilerinin “üs” olduğunu unutturmamak için yapılan bir eylem “mobbing”. 

“emotional abuse” olarak yabancı kaynaklarda geçen yani “duygusal istismar” vs karşılıklarla açıklanabilecek terim “mobbing”.

İnanın şu yazıyı okurken vücudumdaki kan akışının hızlandığını hissettim, o kadar çok insan var ki bu baskıya maruz kalan..Özellikle yeni mezunsanız yada hiç eğitim görmemişseniz..

“Neden, ne gerekçeyle, bu insanlar kendilerini ne sanıyorlar…” gibi soruları sormadan edemiyorum kendime.

Bu konuyla ilgili bir başka başlıkta daha detaylı bilgi vereceğim ve bu düşünceleri bir internet sitesi ile de destekleyeceğim.

“mobbing” e maruz kalmamak dileğiyle…

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: