//
you're reading...
Alıntı Makaleler, Genel İngilizce

Duyduk Duymadık Demeyin, Yeni bir sistem gelmiş 5 yıl önce!!!

Güzel ülkemde yıllardır süregelen bir muhabbette aynen şu cümleler sarf edilir.

“Yıllardır İngilizce görüyoruz, ama bir türlü öğrenemiyoruz. Ben çok iyi anlıyorum ama konuşmaya gelince kalakalıyorum.”

İşte bunları sonunda duyan MEB yeni bir adım çabasına girmiş, dünyada yıllardır uygulanan ama bizim bir türlü uygulayamadığımız bir sistemi aslında 5 yıl önce getirmiş.                                                                         

Nedense milletçe, yeni olan her şeyden önce elimizi eteğimizi çekeriz, “Ne o öyle eski köye yeni adet” deriz ama sonradan bakarız ki bir gariplik var ve işler iyiye gidiyor işte o zaman da pişman oluruz neden daha önce almadık diye.

Neyse, zararın neresinden dönersek kardır diyerek bu yeni oluşuma merhaba demişiz.

“Umarız ki gerçekten verimli olur ve sadece bir gösteriş öğesi durumunda da kalmaz bu yeni sistem” diye güzel dilekler geçirirken içimizden bir bakmışız ki aradan 5 yıl geçmiş bile.

Peki neler değişmiş o günden bu yana? Galiba pek bir şey değişmemiş.

 MAMAK’ta öğretmenlik yapan bir arkadaşımın daha geçenlerde eğitim ile ilgili söylediği cümleler hala kulağımda.

 Neyse o konulara girmeyelim de şu DYNED neymiş bir bakalım. Bilenler tekrar göz atmış olsun bilmeyenler de biraz geç de olsa öğrenmiş olsun bari 🙂

Kısaca burada bilgi verdikten sonra, kaynak linki de ekleyeceğim 🙂

DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi

Bakanlığımızda kurulan ana sunucu bilgisayarlar üzerinden öğrencilerin İngilizce öğrenmelerini sağlayan bir eğitim aracıdır. DynEd İngilizce Dil Eğitim Sistemi ilköğretimin 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında uygulanan İngilizce öğretim programlarını destekler niteliktedir. Ayrıca, öğrencilere, okul veya evlerinde bilgisayarları başında çalışma imkânı sunmakta, öğrencilerin çalışmalarının sonuçlarının öğretmenleri tarafından izlenmesi ve onlara rehberlik edilmesine olanak sağlamaktadır.


Sistem, kullanıcıların kurulum CD’sini bilgisayara kurmasının ardından kullanıcı adı ve şifre girilmesi ile kullanılmaktadır. Bakanlığımız bünyesinde kurulan sunuculara öğrencilerin çalışmaları kaydedilecektir. Bu suretle öğretmenler ve yöneticilerce öğrencilerin çalışmaları izlenebilecek ve geri dönüt sağlanabilecektir. Öğrencilerin çalışmaları esnasında bilgisayarlarında kurulum CD’sinin takılı olması veya kesintisiz İnternet bağlantısı kurmaları gerekmemektedir. Kurulum yapıldıktan sonra çalışmalar 15 güne kadar, Bakanlığımız sunucularına aktarılmaktadır. Ayrıca, sistem öğrenciye çalışma performansı hakkında “tutor” yazılımı vasıtasıyla geri bildirim sağlamaktadır.


Bilgisayar destekli interaktif bir sistem olan DynEd yazılımlarının kullanımı ile öğrencilerin öğrenme süreçlerine katkı yapılması sağlanacaktır. Öğrenme stilleri farklı olan öğrencilerin çoklu zekâ kuramı çerçevesinde bir çok duyu organına hitap eden bu tür yazılımların kullanılması ile öğrenme kalıcı ve anlamlı olacaktır. Ayrıca gramer ağırlıklı bir dil eğitimi değil, okuma, yazma, dinleme, konuşma temelinde dil eğitimi sağlamaya yönelik bu yazılım sayesinde öğrencilerin İngilizceyi tam olarak öğrenmesi amaçlanmaktadır.

http://mebides.meb.gov.tr/

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: