//
you're reading...
İngilizce Oyunlar

İngilizce Fiiller Oyunu

İngilizce Oyunlar kategorimde sizlerle paylaştığım “sıfat oyunu”nda olduğu gibi şimdi de bunun farklı bir versiyonu olan “fiil oyunu”nu paylaşıyorum.

Bilindiği üzere fiiller de yıllardır öğrenmeye çalıştığımız ama kah bir sınavda kah okul hayatımızda karşımıza geldiğinde “fiil neydi ya?” diye kendimize sormaktan geri durmadığımız bir terim.

İşte aynı Türkçe’de olduğu gibi İngilizcede de tabiri caizse “baş belası” ezberlerdendir fiiller. Hani hep vardır ya bir İngilizce öğretmeni gelir ve tahtaya S+V+O yazar. Yanlış değildir elbet, mutlaka yazılması ve öğrenilmesi gerekir. İşte oradaki “V” çoğu zaman “V” harfidir sadece. “Verb” değildir öğrenciler için 🙂

 

İşte Verbs yani fiiller için de aklıma gelen bir oyun fikrini paylaşacağım sizlerle.

EĞLENCELİ BİR FİİL OYUNU

Oyunda hedef fiillerin öğretilmesidir. Yada o zaman kadar yapılmış ezberlerin boşa gitmemesidir 🙂

Oyunda öğrenci sayısının çok önemi yoktur ama her zaman olduğu gibi kalabalık gruplarla oynanması oyunu daha eğlenceli hale getirecektir.

Önce tüm sınıf büyük bir çember oluşturur. Çemberin ortasına gönüllü bir kişi geçer. Bu gönüllü kişi yalnızca birkaç dakikalığına orada olacağı için önce kimin geçtiğinin pek önemi de yoktur 🙂

Çemberin ortasındaki kişi oyuna -kendi ismini söyleyerek- örneğin “Burcu says that” diyerek başlar. Yani her ortaya gelen kendi adını söyler. Zaten oyunun adı da “… der ki” oyunudur.

Ortadaki kişi söylemesi zorunlu cümlersini (Burcu says that) der ve akabinde herhangi bir eylem söyler. Mesela “Burcu says that..JUMP” şeklinde olabilir. Çemberin dışındakiler çemberin ortasındaki kişi ne derse o hareketi yapmak durumundadır. Eğer “jump” denildiyse tüm sınıf “zıplamak” zorundadır.

Ancaaak tabiki de oyun bu rutinlikte devam etmeyecektir ve ortadaki ebe yahut gönüllü kendi yerine geçmesi için bir kurban seçmelidir. Ebe, çemberin dikkatinin tamamen kendisinde olduğu anı fırsat bilerek “burcu says that” demeden bir fiil söyler. Eğer ki zorunlu cümle söylenmeden ortaya atılan fiil herhangi bir katılımcı tarafından yapılırsa işte o kişi ebe olmak zorunda olur.

Bir örnekle pekiştirmek gerekirse (anlaşıldığına eminim ama 🙂 )  

Burcu says that……Jump (herkes zıplar)

Burcu says that……Sleep (herkes uyuyormuş gibi yapar)

Burcu says that……Crawl (herkes yerde sürünür)

clap! …….. (eğer o anki dalgınlıkla alkış yapan olursa işte dananın kuyruğunun koptuğu an!)

Öyle ki grup kalabalık olduğunda ve gerçekten eğlenceli ve yaratıcı fiiller kullanıldığında bu oyunun sizi kahkaha krizine sokmaması içten bile değildir.

Bir de grubun 15 kişi olduğu düşünülürse ve oyundaki süreklilik göz önünde bulundurulursa öğrenilen fiil sayısı en az 20 olacaktır. Bence bir kişi günde 20 fiil ezberleyebilir ama onları bir sonraki gün yanlışsız tekrar etmesi pek mümkün olmayacaktır. Ancak bu oyundan sonra öğrenilen fiillerin unutulması o kadar da kolay olmayacaktır.

İyi Eğlenceler 🙂

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: