//
you're reading...
Genel İngilizce, İngilizce Oyunlar

İngilizce Sıfatlar Oyunu

Kimilerimiz ilkokuldan kimilerimiz ortaokuldan itibaren kimilerimiz de hayatının herhangi bir döneminde başladı İngilizce öğrenmeye.

Ne kadar yararlı olduğu ne kadar olmadığı hala tartışma konusu olsa da farklı bakış açıları geliştirildikçe öğrenmedeki verimlilik de çıtasını yükseltti.Özellikle drama tekniklerinin öğrenilmesi eğitim hayatına yeni bir soluk getiriyor. Öyle ki hiç olmayacak bir fikirden çıkan benzersiz çalışmalar öğrenmenin aslında eğlenceli olabileceğini de bizlere gösteriyor.

Yine kendimce edindiğim bilgiler doğrultusunda bir oyun fikri ortaya atıyorum. Bu oyun Türkçe öğretiminde olduğu kadar İngilizce öğretiminde de etkili

olabilir diye düşünüyorum.

Sıfatlar..yıllarca dilbilgisi dersinde görüp yine de “sıfat neydi ya?” sorusunu sorduğumuz ve cevap olarak da “isimlerin rengini,durumunu,niteliğini bildiren sözcükler” vs şeklinde ifade ediliyor. Aslında isimlere sorduğumuz “nasıl?” sorusunun cevabını veriyor bizlere.

Peki ya İngilizcedeki sıfatları ezberlemenin yanında biraz da eğlenerek öğrenmeye var mısınız?

EĞLENCELİ BİR SIFAT OYUNU (Adjective Game)

Öncelikle sınıftaki öğrencilerin sayısı dikkate alınarak iç içe geçmiş iki çember oluşturulur. (Şayet 20 kişilik bir sınıfsa 10 kişi içeride 10 kişi dışarıda olmak üzere) Daha sonra iç çemberden birer heykel olmaları istenir. Heykellerin nasıl duracağını, nasıl yüz ifadelerinin olacağı, nasıl bir duyguyu yansıtacağı tamamen o kişiye kalmış bir şeydir. Dış çemberdekiler iç çemberdekilerin heykel olmalarını bitirinceye kadar beklerler. İç çemberdekiler hazır olduğunda öğretmen iç çemberdeki her bir kişinin önüne bir kağıt koyar. Bu kağıt oyun bitinceye kadar  hiçbir şekilde yerinden oynatılmaz. Daha sonra dış çemberde duran kişi onun eşi olan iç çemberdeki kişinin ifadesine bakar ve kağıda bir duygu, duruş vs. yazar. Kısacası ona baktığında hissettiği her neyse onu kağıda döker. Sırayla birer kişi sağa doğru giderek çember dönmeye başlar. İç çemberdekiler kıpırdamaz ve dış çemberdekiler sırasıyla tüm heykelleri dolaşırar. Her gördükleri heykelin önündeki kağıda ona baktığında hissettiklerini yazarlar.

Oyun bu şekilde devam eder ve her kağıtta 10 farklı sözcük olduğunda tur tamamlanır.

Oyunun İngilizce öğretilmesi daha önceden kuvvetli muhtemel ezberi yapılmış sıfatların birebir kullanılmasını sağlar.

Oyun aynı şekilde Türkçe de oynatılabilir. Bu bir duyu-duygu çalışması olduğundan her türlü faydalı ve bir o kadar da eğlencelidir.

Düşünsenize yıllardır “tired” diye ezberlediğimiz “yorgun” ifadesini bir heykein duruşunda hissettiği için o kağıda yazan bir birey bu öğrendiği kelimeyi her duyduğunda o heykel olmuş arkadaşının ifadesinde hatırlayacaktır.

Bu şekilde hissedilen duygular birbirinden farklı olduğundan ortaya çıkan manzara da bir o kadar farklı sıfatları yansıtmış olacaktır.

En basitinden şimdi yazacağım birkaç duygu-sıfat bir heykelin ifadesinde olsaydı kaç kişi hatırlamakta daha az zorlanırdı?

“tired-yorgun”

“ashamed-utanmış”

“pleasant-memnun”

“thoughtful-düşünceli”

“sincere-samimi”

“angry-kızgın”

“lovely-sevecen”

“scared-korkmuş,endişeli”

“rebellious-isyankar”

“resignation-teslimiyet”

İşte gördünüz mü, aslında başlangıç seviyesinden (beginner) ileri düzeye (advanced) kadar her seviyede rahatlıkla kullanılabilecek bir oyun.

NOT: Oyunun kuralları, içeriği elbette öğretmenin de yaratıcılığına kalmıştır. Geliştirilebilir ve Değiştirilebilir 🙂

Sevgilerle…

Reklamlar

Tartışma

İngilizce Sıfatlar Oyunu’ için 2 yanıt

  1. Bayıldım bu oyuna şayet atanıp öğrencilerim ile buluşursam hemen uygulayacağım bir oyun olacak paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum..

    Posted by Emine Ü. | Ocak 23, 2012, 10:31 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: