//
you're reading...
Alıntı Makaleler, Öğretmenlik Mesleği

Bu alıntı yıllar önceden. Peki şimdi durum ne?

Önce öğretmen yetiştirme sorunu çözülmeli

Öğretmen yetiştirme meslek seçiminden mesleğin, bitimine hatta daha öteye devam eden dinamik bir süreçtir. Dolayısı ile öğretmen yetiştirme sorununu çözmeden diğer parametrelere yönelik çözümler geliştirmek ve araştırmak işe tersten başlamak olur. Çünkü bana göre önce teşhisi çok iyi koyup tedavi tedavi yöntemlerini de iyi belirlemeliyiz.

Mesela ilk sormamız gereken soru öğretmeni nasıl yetiştiriyoruz? Acaba öğretmenin bulunduğu ortamda yetişme şartları uygun mu? Hangi donanımlara sahip hocalarımız, onları yetiştiriyor acaba o ortamda yeterli akademisyenlerimiz mevcut mu? Onlara hangi felsefi yaklaşımla hedefler veriyoruz.

Yine sormamız gereken başka bir soru öğretmen adaylarımızın fakültelerde almış oldukları meslek bilgisi, genel kültür ve pedogojik formasyonlarının yüzde kaçını mezun olduklarında öğrencilerine yansıtıyorlar. Acaba bunlar sorgulanıyor mu? Sorunlarına fakültelerce ne yapılması gerektiği Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşılıyor mu? Yine Milli Eğitim Bakanlığı’nda son sekiz yılda gerçekleşen müfredat değişikliği yine gerçekleştirilen öğretmen yeterlilikleri ve teknolojik yeniliklerin öğretmen yetiştiren kurumlara yansıması nasıldır?

Bunlar kurumlar arasındaki iletişimsizlikten kaynaklanan sorunların sadece çok az kısmı. İş bu sorunların birlikte çözülmesi için Sayın Bakanımız başkanlığında toplanan Öğretmen Türk Milli Komitesi’ne büyük bir sorumluluk ve görev Bakanımız tarafından devredildi. 18-20 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen Ulusal Öğretmen Strateji Çalıştayı’nda öğretmen yetiştirme konusundaki tüm konular, bakanlıklar-akademisyenler-sivil toplum kuruluşları ve medyanın geniş katılımıyla ele alındı. Sayın Bakanımız Ömer Dinçer’in katıldığı çalıştaya 250 kişilik büyük bir katılım oldu. Çalıştay 4 ana başlıktan oluştu.

– Hizmet Öncesi Öğretmen Yetiştirme (Eğitim Fakülteleri ve Alan Fakültelerinin yeniden yapılanması),

– Öğretmen Atama Kaynakları, Seçme Süresi ve Yerleştirme,

– Uygun ve Adaylık Süreci, Sürekli Mesleki Gelişim,

– Öğretmen Mesleği Kariyer Basamakları.

Öğretmenin vereceği eğitim kalkınma için önemli

Öğretmenin meslek öncesi ve meslek içerisindeki her aşamasını çok yönlü değerlendiren bu çalıştay ülkemiz için tarihi bir fırsattır. Hem kurumsal çalışmanın hem de ortak aklın ve sinerjinin birleştiği bu çalıştay inanıyorum ki eğitimimize önemli katkılar sağlayacaktır.

Öğretmenin vereceği eğitimin niteliği ülke kalkınmasının çok önemli bir dinamosudur.

Bunun için:

– Doğru insanları öğretmen seçmek,

– Onları alanlarında etkin olarak yetiştirmek,

– Onların sürekli gelişimlerine katkıda bulunmak,

– Onlara sağlıklı ve donanımlı iyi bir eğitim ortamı hazırlamak da elbette çok önemli.

Gelişimi ve değişimi takip etmeli

Ülkemizin büyük bir genç ve dinamik nüfusa sahip olduğunu TUİK verilerinden biliyoruz. TALİS Türkiye raporu incelendiğinde de araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 73’nün 40 yaşın altında ve yüzde 67’sinin 15 yıl veya daha az yıllık olduğu görülüyor. Genç ve dinamik bir öğretmen gücünün olduğunu görmekteyiz. Bu güç, tecrübeyle ve gelişimle desteklendiğinde çok daha önemli neticeler alacağız. Biliyoruz ki öğretmen, sınıftaki eğitim lideri olup gelişimi ve değişimi çok iyi takip etmeli. Bilgi performasını arttırmalı ve kendi alan bilgisinde güçlü olmalıdır.

Sorgulayan öğretmen yerine soru soran ve araştıran öğrenci yetiştirmeliyiz. Dolayısıyla hayal kurmayı ve büyük düşünmeyi öğrencilerine vermeli.

Netice olarak hızla gelişen bir dünyadayız. Ve şu an 21. Yüzyılda. O halde biz de ülke olarak öğretmen yetiştirme sistemimizi ve öğretmenimizi bu çağa uygun hazırlamalıyız. Öğretmen yetiştirmeye toplumun katkısı ne derece artarsa ve toplum öğretmene ne kadar önem verirse inanıyorum ki öğretmenin rolü ve verimi o derece artacaktır.
ÖMER BALIBEY-MEB ÖĞRETMEN YETİŞTİRME VE EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRÜ

 

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: