//
you're reading...
Alıntı Makaleler, Havadan Sudan

Dünyanın 2. en zengini Warren Buffet’in mütevazi yaşamı

Doyuma ulaşmaktan mıdır yoksa insan olarak bazı değerleri kendi içinde aşmışlıktan mıdır bilmiyorum ama okuduktan sonra hayran kaldım Warren Buffet’e. kendime sordum acaba ben de o şekilde sayısız şirketin sahibi, tek tek sayılamayacak bir mal varlığının sahibi olsaydım yine onun yaşadığı gibi mi yaşardım? Sanırım her kim aynı soruyu kendine sorarsa “ben de kesin böyle yaşarım” cevabını ilk beş saniyede veremez. En azından düşünür öyle değil mi?
Metni kaynağından orjinal haliyle paylaşıyorum. Lakin İngilizce ile ufak tefek sıkıntıları olanlar için özet şekilde Türkçe çevirisini de ekleyeceğim.

Belirtmek isterim ki çok yeni bir paylaşım değildir bu, yaklaşık 3 yıl önce yapılan bir röportajdan alıntılardır.

Hello everyone here Ji,

I wish to introduce you with world’s second richest person with following statistics, which compels me to think that he has not forgotton ordinary living even today. When I compare with him, I find very near other than ‘richness’. This may help youngsters to teach certain things to their children right from the begining.

“There was a one hour interview on CNBC with Warren Buffet, the second richest man who has donated $31 billion to charity. Here are some very interesting aspects of his life:
1) He bought his first share at age 11 and he now regrets that he started too late!
2) He bought a small farm at age 14 with savings from delivering newspapers.
3) He still lives in the same small 3 bedroom house in mid-town Omaha, that he bought after he got married 50 years ago. He says that he has everything he needs in that house. His house does not have a wall or a fence.
4) He drives his own car everywhere and does not have a driver or security people around him.
5) He never travels by private jet, although he owns the world’s largest private jet company.
6) His company, Berkshire Hathaway, owns 63 companies. He writes only one letter each year to the CEOs of these companies, giving them goals for the year. He never holds meetings or calls them on a regular basis.
7) He has given his CEO’s only two rules. Rule number 1: do not lose any of your share holder’s money. Rule number 2: Do not forget rule number 1.
8 ) He does not socialize with the high society crowd. His past time after he gets home is to make himself some pop corn and watch television.
9) Bill Gates, the world’s richest man met him for the first time only 5 years ago. Bill Gates did not think he had anything in common with Warren Buffet. So he had scheduled his meeting only for half hour. But when Gates met him, the meeting lasted for ten hours and Bill Gates became a devotee of Warren Buffet.
10) Warren Buffet does not carry a cell phone, nor has a computer on his desk.
11) His advice to young people: Stay away from credit cards and invest in yourself.”

                                       Warren Buffet,

-gazete dağıtımı yaparak henüz 14 yaşındayken kendisine     küçük bir çiftlik satın aldığını,

  – Hala 50 yıl evvel satın aldığı Omaha’daki  3 odalı evinde yaşadığını, o evde ihtiyacı olan her şeyin olduğunu fazlasına ihtiyacı olmadığını,

 – Her yere kendi otomobili ile gittiğini, bir şoför veya koruma görevlisinin olmadığını,

– Dünyanın en büyük özel jet firması olmasına rağmen kendisinin şimdiye kadar hiç özel bir jeti olmadığını ve dolayısıyla hiçbir yere kendi özel jetiyle gitmediğini,

– 63 adet büyük şirketin yötecisi ike  hiçbir zaman toplantılara vs katılmadığını onun yerine herkesin görevlerini belirleyerek sadece gerektiği durumlarda telefon veya mail-mektup yoluyla müdahale ettiğini,

– Hiçbir zaman yüksek sosyeteye mensup kişilerle birarada bulunmadığını, evine gittikten sonra kendisine patlamış mısır yaparak televizyon seyrederek vakit geçirdiğini,

– Bir kez Bill Gates ile biraraya geldiğini, hatta Bill Gates’in kendisiyle görüşmek için yalnızca yarım saat ayırdığını ancak görüşmelerinin 10 saat sürdüğünü ve görüşme sonunda Bill Gates’in Warren Buffet’e hayran kaldığını,

– Warren Buffet’in yanında cep telefonu taşımadığını ve masa üstünde hep yer edinen bir bilgisayarı olmadığını,

– Gençlere verdiği tek öğüdün, kredi kartlarına değil kendilerine yatırım yapmaları gerektiği olduğunu,

anlatmış bize. Nasıl beğendiniz mi? Acaba şu an bunu okuyan sizlerle aynı şeyleri mi düşünüyoruz?

 

 

Reklamlar

Tartışma

Dünyanın 2. en zengini Warren Buffet’in mütevazi yaşamı” için bir yanıt

  1. Bu yazının yetişen nesil için örnek teşkil etmesini diliyorum.Ama sadece dilemekle yetindiğimi biliyorum. Çünkü okumak yerine izlemeyi, araştırmak yerine hazıra konmayı tercih eden bir nesil yetişiyor.

    Posted by arzununarzusu | Nisan 27, 2012, 8:54 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: