//
you're reading...
Çocuk Çocuktur, Öğretmenlik Mesleği

Ben bir çocuğum

Çocuklar..

Okul öncesi dönem dediğimiz 3-6 yaş ile okul dönemi olan 11-12 yaşlarına kadar olan dönem arasındaki bireylerimiz.

Onlara öğretecek çok şeyimiz olduğunu düşündüğümüz ancak onlarla daha fazla vakit geçirdiğimizde asıl onlardan daha fazla şey öğrendiğimiz minik öğretmenlerimiz…

Eğitim hayatımızda onların gelişim dönemlerini didik didik ettiğimiz ancak pratikte onlarlayken öğrendiklerimizin aslında ne kadar yüzeysel olduğunu fark ettiğimizi minik eğitmenlerimiz… 

Çocuklarla ilgileniyorsak şayet, onların dünyalarını onlar gibi görmeye çalışmalıyız. Öyle ki pek çoğu buna “çocukların seviyesine inmek” diyor. Tam olarak öyle değil bence, onların seviyesine inersek bir nevi rol yapmış oluruz. Öyle gibi görünüp onlarla vakit geçirmek ama daha sonrasında üzerimizdeki ceketi çıkarır gibi rolden de çıkıvermek. Doğru tabir nedir bilmiyorum ama “onları anlayabilmek” bence asıl önemli olan.

Peki ne yapmalıyız çocuk dünyasını anlamak için?

Bununla ilgili milyon tane kaynak var evet hepimiz artık bunu biliyoruz ama bu işe biraz doktor gibi bakmak gerekiyor sanırım. Reçeteyi yazmayı bilmek gerekiyor yoksa her kaynağı hatim etmek değil elbet.

Ben de bununla ilgili kendimce bir araştırma yaptım. Bakalım yurt dışında bizim yapmayıp da yabancı öğretmenlerin yaptığı ne varmış diyerek aldım elime kaynakları. Bulduğum ve içselleştirmeye çalıştığım bazı noktaları paylaşacağım sizlerle. Söylemeden geçemeyeceğim, bilmediğimiz bir şey şöylemiyor kimse sadece sanırım biraz daha fazla özümsemek gerekiyor uygulama esnasında.

Çocukların gelişim dönemlerinden başlayarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bir çocuğun yaşını dikkate alarak onun bireysel algılama olgunluğunu net bir şekilde kestiremeyiz. O nedenle aynı yaşta da olsalar aynı sınıftaki çocuklar birbirlerinden oldukça farklı olabilirler. Bu doğal bir süreç, çocuğun yetiştiği kültür, çevre, cinsiyeti, ailesinin ondan beklentileri ve o yaşta üzerine aldığı sorumluluklar açısından bu olgunluk süresi çok değişken olabiliyor.

Gerek teorikte gerekse pratikte dikkatimi çeken bir detaydır.  Biz onları her ne kadar yaş gruplarına göre ayırıp sınıflara yerleştirsek de aslında onların aralarındaki ay farkları bile bizi şaşırtmaya yetiyor.  O nedenle çocukların her türlü gelişim özelliğine dikkat etmemiz ve ona göre yöntemler geliştirmemiz gerekiyor.

 

Okul Öncesi Dönem ve Çocuk

Okul öncesi dönem, bir çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminin gözle görülür hale gelip şekillendiği dönemdir. Bu nedenle çok önemlidir ve bu dönemin mümkün olduğunca sağlıklı bir ortamda geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü okul öncesi dönemdeki bir çocuk, toplumun neler gerektirdiğini ve bu gerekliliklerin nasıl sağlandığını ilk kez algılamaya ve buna uyum sağlamaya başlar. Fiziksel açıdan da kendi vücudunu artık öğrenmiş ve denge probleminin üstesinden gelmiştir. Bu bir zaferdir. O da büyükler gibidir artık. Tıpkı büyükler gibi giyinir, soyunur, yemeğini yer, dişlerini fırçalar, resim çizebilir, resim boyayabilir, derdini anlatabilir. Bu dönem tam bir keşif dönemidir ve az önce de dediğim gibi bir zaferdir.

Öyle ki artık en önemli keşfe sıra gelmiştir. Her şeyi yapabilen bir çocuk artık “öğrenmeyi de öğrenebilir”. Bunu fark ettiğinde ise öğrenme kendiliğinden gelecek eğitim almaya hazırbulunuşluğu oturacaktır. 

İşte tam da bu noktada çocuğun  “eğitim” adı altında bir sınıf, öğretmen ve kitaplar ile tanışma vakti gelir. Aslında tam da bu olmamalıdır, eğitim kavramını algılayan ve eğitimi alabilen bir çocuk farklı kanallardan da beslenmelidir. Bu üçgen arasında kalan çocuk ömrü boyunca eğitimi sadece “okul-kitap-öğretmen” olarak algılayacaktır. Ancak onun dışarıya çıkmaya ihtiyacı vardır. Eleştirmeye, sorgulamaya, bağımsız bir şekilde karar vermeye ve öğrenme sürecini dışarıda da devam ettirmeye ihtiyacı vardır.

Yukarıda bahsedilen noktalardan cımbızladığım bir olguya geleceğim şimdi.

Peki tüm bunları yapabilen bir çocuğa ya biz “yabancı dil” öğretmek ile sorumluysak?

İşte tam da bu noktada “dil eğitimine” geldi sıra.

Detaylar bir sonraki yazımda 🙂

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: