//
you're reading...
Yaratıcı Drama, İngilizce Oyunlar

İngilizce, Drama ile birleşirse..

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde sizlerle yaratıcı dramanın aşamalarından ve birazcık da işlenişten bahsetmiştim. Bugün de çok taze bir ısınma uygulaması çalışması paylaşmak istiyorum.

Bu çalışma en az 5 kişi olmak suretiyle ders öğretmeninin kabiliyetine göre 15-20… öğrenci ile de yapılabilir. Kabiliyetten kastım malum öğrenci sayısı arttıkça doğru orantılı olarak artan gürültü derecesini kapsamaktadır.      

 

Çalışma öğrencilere verilen “stand up” komutu ile başlıyor ve çalışmanın yapılacağı uygun mekanda öğrenciler yerlerini alıyorlar. Bu gibi çalışmalarda mümkün olduğunca az kazaya yol açacak bir sınıf ortamı olması gerekiyor. U şeklinde yapılmış sıralar için ise biçilmiş kaftan.

Bana göre “sahnenin ortasına” gelen öğrencilere kısaca ne yapılacağından behsediyoruz. Yani vereceğimiz komutlara göre öğrencilerin nasıl hareket edecekleri, ellerimizi çırpıyorsak bunun ne anlama geldiği vs.

 

Komutların ne demek olduğunu anlayan yani hazırbulunuşluk düzeyleri yeterli duruma gelen öğrencilerimize o gün ne ile ilgili ısınma çalışması yaptıracaksak o konuyla ilgili komutlarımızı vermeye başlıyoruz.

Örneğin, sınıfa yeni gelen bir öğrenci varsa (veya yoksa da fark etmez aslında) tanışma ve iletişim çalışması yapalım. Yaratıcı drama ile ilgilenenler bilir hani bir tabir vardır “mekanda karışık yürüme” diye. İşte biz de “let’s walk in the classroom” diye bir komut veriyoruz ve öğrenciler mekanda yürümeye başlıyorlar. Tabi aynı yönde veya farklı yönde yürümelerini lider belirleyeceğinden ek komutlar da verilebilir.

Bir süre mekanda yürüyen öğrenciler öğretmenin ellerini çırpmasıyla duruyorlar ve hemen yakınlarındaki arkadaş veya arkadaşlarıyla grup oluşturuyorlar. Burada da “stop, make groups, (yanlarına giderek) you two, you three..gibi bazı yönlendirme ihtiyaçları doğrultusunda komutlarına devam eden öğretmen asıl yapılacak olan etkinliği anlatır. Zaten ilk başta da neyle ilgili çalışma yapacaklarını bilen öğrenciler aldıkları komutlarda yüksek bir başarı göstereceklerdir.

 

Tanışma ve iletişim konulu bir etkinlik ise eğer, grup olan öğrenciler birbirlerine “what is your name?, how are you?” gibi sorular yöneltebilirler. Eğer ki daha farklı bir ilerleyiş istenirse “I like apples, do you like — Yes, I do.?” veya ” I am very happy today, are you?–Yes, I am happy today” gibi dialoglar da yapılabilir. Bu tamamen o gün işlenen konuya veya öğretmenin özellikle vurgulamak istediği konuya göre değişebilir. 

Öyle ki başlangıçta isim sorma soruları, nasılsın soruları çok kolaymış gibi görünüyor ancak ikili diyaloglar yapılırken aslında çok minik hataların yapıldığı ve bu hataların çok kalıcı hatalar olduğu görülebiliyor. Öyle ki normal bir sınıf ortamında öğrenci aynı hatayı yapsa ne yazık ki duygusal olarak etkilenmesi muhtemel.Ancak diyalog halindeyken ve etrafında en az birkaç çift de aynı şekilde etkinliğe katılıyorsa öğrenci o sırada kendi yaptığı hatanın duygusal olarak etkilenilecek bir hata olmadığını düşünüyor. Dolayısıyla, hataların en az zararla kurtarılabileceği bir ortam sağlayan drama aslında fark ettirmeden ve en önemlisi öğrencinin rencide olduğunu düşünmeden hataların üstesinden geliyor.

En güzel yanı da şu, birbirlerinin gözlerinin içine bakan ve tanışma sorularını gerçekten birbirine bakarak sorabilen yani iletişim kurmayı öğrenen minik bireyler görüyorsunuz bu çalışmalarda.

Çalışmanın birkaç kez tekrarlanması bir süre sonra alışkanlık yapacağından, öğretmenlerin buna da dikkat etmesi gerektiğini de söylemeden geçemeyeceğim 🙂

İyi çalışmalar, dramalı günler 🙂

Reklamlar

Tartışma

İngilizce, Drama ile birleşirse..’ için 3 yanıt

  1. HARİKA bir uygulama! acaba sizden ingilizce drama örneği istesek olur mu?

    Posted by Onur AYDIN | Haziran 15, 2012, 4:37 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: