//
you're reading...
İngilizce Oyunlar

Bilindiği üzere “cümle tamamlama”oyunu

Çok bilinen ama oynandıkça geliştirilen bir oyunu paylaşmak istiyorum sizinle. Özellikle ingilizce cümle kurmayı yeni öğrenen küçük misafirlerimiz için ideal ve oldukça eğlenceli bir oyun. İşte buyurun,

“İngilizce Kelime Tamamlamaca”

Konumuz neyse önce kendimizi ona göre hazırlıyoruz. Mesela şimdiki zamanı öğrendiysek, şimdiki zaman ile ilgili cümle yapısını ve olması gereken kuralları önce bir tekrar ediyoruz. Sonra sınıfımızın mevcuduna göre bir sıra düzeni oluşturuyoruz. Kuracağımız cümleler en az 3 en fazla 6 kelimeden oluşacak şekilde değerlendirmemizi yapıp sınıfı bu şekilde bilgilendiriyoruz. Aslında kelime sayısını bu şekilde sınırlandırmasak da oluyor yani bu da tamamen öğretmenin sabrına ve yaratıcılığa olan sınırına kalmış bir durumdur.

Oyunumuz çok kolay, amacımız her öğrencinin cümlenin gidişatına göre uygun kelimelerle birleştirilerek bir cümle oluşturulması.

İlk öğrenciye start verildiğinde ondan istediği biz özne ile cümleye başlamasını istiyoruz.

Örneğin, ilk öğrenci “he”, ikinci öğrenci “is” , üçüncü öğrenci “going”, dördüncü öğrenci “to” ve beşinci öğrenci de “Ankara” diyor. Bunun gibi çok farklı, bazen komik bazen de çok anlamlı cümleler oluşturulabiliyor. Hatta ben bu oyunu oynatırken biraz da ritim katmak için parmağımla işaret ettiğim öğrencilerin kelimelerini tekrar söylemlerini istiyorum. Bazen karışık şekilde parmağımla işaret etmeye devam ediyorum ve ortaya melodik ve komik bir harmoni de çıkıveriyor. Mesela “he” diyen öğrenciye sırası geçmesine rağmen tekrar dönüyorum ve aynı tonlamayla “he” demesi için gözlerinin içine bakıyorum. Bunu hızlıca ve karışık olarak yapınca sanki müzik dersindeymişiz gibi oluyor. Tabi çok da uzatmıyoruz ki asıl konuyu kaçırmayalım, cümle yapısını unutmayalım diye.

Bu oyun her konuyla oynanabiliyor en güzel yanı da bu. İster zamanlar olsun ister “can/can’t” gibi cümleler olsun hiç fark etmiyor. Sadece biraz prepozisyonlarda zorluk çıkıyor onda da küçük ipuçları veren öğretmenler imdada yetişiyor.

Peki, bu oyun daha farklı oynanır mı? Fikri olan?

Sevgiler..

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: