//
you're reading...
İngilizce Oyunlar

Meyve Sepeti (Fruit Basket)

Meyve sepeti..bu oyunun ismini söylediğim zaman bile iştahım kabarıyor. Gözümün önüne çeşit çeşit meyveler geliyor 🙂

Bu güzelliği bir oyun haline getirmiş yaratıcı drama. Hem de öyle lezzetli bir oyun ki, oynamaktan bıkmıyoruz, tadı damağımızda kalıyor.

Ben de her yaş grubuyla rahatlıkla oynanabilen bu oyunu İngilizce oynamanın da eğlenceli olacağını düşündüm ve sizlerle paylaşmak istedim.

Oyunumuz mevcut katılımcı sayısına göre (örneğin 16 kişi diyelim) mümkün olduğunca eşit gruplara ayrılarak oynanıyor.  4 farklı grupla oynamaya karar verdiysek öncelikle mekanımızda  4 farklı yere yer belirleyici minderler koyuyoruz. Minder yoksa herhangi bir nesneyle de (genişçe bir kağıt veya bir naylon poşet vb.) yerleri belirliyoruz. 4 farklı minderi birbirine eşit uzaklıklarda yere yerleştirdikten sonra 4 farklı meyve ismi söylüyoruz ve herkes istediği meyve oluyor. Daha sonra karışık bir halde herkesin minderlerin üzerinde yerlerini almaları ve her minderde 4erli gruplar oluşturmaları isteniyor. Burada önemli olan grup üyelerinin kendi alanlarından dışarı çıkmamalarıdır. (gruptaki 4 kişi de minderin üzerinde olmalıdır.) Derken minderler üstündeki gruplar tamamlanıyor  sonra içlerinden birisinin gönüllü ebe olması isteniyor ve minderlerin oluşturduğu alanın ortasına geliyor.

Mekanın ortasına gelen gönüllü ebe, grupların hazır olduğuna emin olduğunda istediği bir meyvenin ismini söylüyor (tabi bu sırada kendisi de bir meyvedir) ve hangi meyvenin ismini söylerse o meyveler mekanda yer değiştiriyorlar. Oyunun en önemli kurallarından biri ismi söylenen meyvelerin aynı anda yer değiştirmeleri ve bir tane bile yer değiştirmeyen meyve kalmamasıdır.

Meyveler yer değiştirdiği sırada eğer gönüllü ebe kendine minderlerden bir yer bulursa hemen oraya geçer, bu onu ebelikten kurtarır ve dışarıda kalan kişinin ebe olmasına sebep olur 🙂

Oyunumuzun en heyecanlı yeri ise ebenin ortalığı karıştırmaya başladığı zamanlarda bir meyve ismi değil de “meyve sepetiiii” yada tabiki de “fruit baskeettt” dediği yerdir ki o anda tüm meyveler yer değiştirmek zorundadır.  Ha ha öylesine eğlenceli oluyor ki gözümün önüne geldi şu anda 🙂

Bu arada söylememe gerek var mı bilmem ama oyunu kıpır kıpır bir müzik eşliğinde oynamak da lezzete lezzet katabiliyor..

Tabi oyunu oynarken kendimizi eğlenceye kaptırıp meyvelerin İngilizce isimlerini söylemeyi unutmayalım ki oyunun lezzeti kaçmasın 🙂

Birkaç örnek meyve adı da ekleyeyim;

1. apple  

                   2. pear

                                   3. orange

                                                      4.lemon

5. grapes

                        6. cherry

                                                7. strawberry

8. pineapple

9. mango      10. watermelon     11. melon      12. banana      13. kiwi       14. peach

Sevgiyle ve oyunla kalın 🙂

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: