//
you're reading...
Öğretmenlik Mesleği, Genel İngilizce

İNGİLİZCE KURSUM VAR!

imagesOkullar açılıyor, gerekli malzemeler tamamlanıyor, haftalık planlar gözden geçiriliyor ve sonrasında daha iyi olabilmek için neler yapılmalı diye düşünülüyor..ve cevap: Kurs! Hemen araştırmalara başlanıyor, sokak sokak gezilen kurslar, internetten yapılan araştırmalar ve konu komşu önerileri.

Anne baba olmak zor zanaat, daha dünyaya geleli birkaç sene olan çocukları için gelecek planı yapmaya başlıyorlar. O zamana kadar çok yabancı oldukları bir dünyanın kapılarını açıp içeridekilere “Merhabaa” deyiveriyorlar. Anne olmadığım için bunu anlayamayacağım gerçeği yadsınamaz ama o annelerin gözlerinin içine her bakışımda içinde bulundukları karmaşık durumu anlatan ifadeleri ayırt edebiliyorum artık. Kimi umut dolu, kimi endişeli, kimi merak içinde, kimi hırslı kimi değil… hepsi birbirinden farklı duyguları yaşıyorlar. Tabi babalar da aynı şekilde.

Sokağa çıkıp kapı kapı kurs arama vakti geldiğinde işler iyice içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Çünkü her gidilen kurum sektörde en iyisi olduğunu iddia ediyor, en farklı eğitimi verdiklerini söylüyor kısacası herkes bir harika! Anne baba ise çaresiz kendine göre kriterler belirliyor ve o kriterlere en uygun yeri seçiyor. Bazı veliler konu hakkında çok az bilgiye sahip olduklarından dolayı gittikleri herhangi bir kursta kendilerine güler yüzlü ve samimi bir şekilde bilgi veren kişinin iyi niyetine güvenerek veriyor kararını, bazıları ise gelecekte çocukları malum at yarışında ön sıralarda yer alsın diye gittiği kursun başarı tablolarını inceliyor, ders saatlerini soruşturuyor, öğretmenin mezun olduğu üniversite ve mezuniyet not ortalamasını sorguluyor. Bazıları da yaşadığımız ülke şartlarında başa çıkmak zorunda oldukları pek çok sıkıntı ve hayat mücadelesi neticesinde kararlarını kursun eve olan uzaklığına, eğitim materyallerinin maliyetinin düşük olmasına veya kurs ücretinin makul seviyelerde olmasına dayanarak veriyorlar.

images (5)Peki çocuğa verimli olacak bir kursu anne-babalar neye göre seçmelidir?

Öncelikle dikkat edilmesi gerekenler eğitim verildiği mekan, öğretmenin hangi yöntemlerle eğitimi uygulaması ve içinde bulunduğu eğitim grubunun iletişim etkileşimidir. Bu bahsedilen etmenlerden bir tanesi dahi eksik olduğunda eğitim tam anlamıyla amacına ulaşmaz.  Bunların hepsinin en etkili şekilde var olduğunu nasıl anlayamazsınız şimdi bunlardan bahsedelim. Örneğin, daha öncesinde hiç araştırma yapmamışsanız ve günün yorgunluğunu atmaya çalıştığınız saatlerde nasılsa internet başında oluyorum diye siteden siteye sörf yaparsanız sanırım dikkatli olmanız gerekiyor. Biliyorsunuz ki çağımızda  internet mekanlara ve kurumlara ulaşmanın en kolay yolu, öyle ki çocuğumuz için bir kurs arıyorsak elimiz illa ki internet sitelerine gidiyor. Bu araştırmayı yaparken  sitelerin de birbirleriyle nasıl da yarış halinde olduğunu çok net fark edebiliriz. Kimisi büyük harflerde indirimleri olduğunu yazar, kimisi kocaman fotoğraflarla yurt dışında kimbilir nerelerde çekilmiş çocukların fotoğraflarını koyar kimisi de  kurs bilgileri vermesi gereken internet sitesinde “bizim verdiğimiz eğitim şöyle eğlencelidir böyle harikadır…” der ama kurs içeriği hakkında hiçbir bilgi vermez. Halbuki kendine güvenen bir eğitim merkezi internet sitesinde hem kurs içeriğinden hem fiyatlarından hem de eğitim kadrosundan çok açık ve net bir şekilde bahsetmelidir. Bunun yanı sıra internet sitesine güvendiğimiz bir kursa telefonla da ulaşarak bilgi almamız gerekir ki bu bize internet sayfasınnda verilen bilgilerle telefonda verilen bilgilerin ne kadar tutarlı oldugunu gösterir.images (1)

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da telefonla bilgi alırken karşı tarafın sergilediği tutumdur. Örneğin, gerekli bilgiyi malum kurumdaki kayıt personeli veriyorsa muhtemel yanlışlıklar olabilir. Bu her zaman ve her yerde böyle olacak değildir elbette ama genel anlamıyla doğru bilgiyi sadece eğitimi veren kişiden alabiliriz. Ne de olsa yapan yaşayan bir kişi olması daha güven veren bir husustur. Şahsen ben şimdiye dek bir tane derse bile şahitlik etmemiş, işleyisin nasıl olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin sadece kursların içerik harici konularında bilgi vermesi taraftarıyımdır.

Bir diğer husus da kullanılan materyallerdir. Konuya hakim olmayan anne baba doğal olarak sunulan materyallerin kalitesi hakkında doğru bilgiye sahip olmayabilir ancak bunun için de velilere araştırmaları öncesinde en kolay yol olarak internet ve forumlar aracılığı ile kitap araştırması yapmalarını tavsiye ederim. Zaten piyasada belli başlı kaynaklar mevcuttur ve kurumsal olan yerlerde bunlar haricinde adı sanı duyulmamış kitaplar okutulmaz.

indirKonuyla ilgili detaylar yoğunlaştırılabilir malum kılı kırk yarmak söz konusudur böyle durumlarda. Netice olarak  birkaç husustan da sedece başlıklar halinde bahsederek bugünkü paylaşımımı sonlandıracağım.

1. Kursun/eğitimin verildiği mekanın çocuğun yaşına uygunluğu ve fiziksel şartlarının sağlık yönünden uygun oluşu.

2. Eğitmen ile birebir yapılması gereken görüşmeler ve ders kitabı haricinde uygulanan diğer yöntemlerin araştırılması.

3. Kurum çalışanlarının birbirleriyle olan iletişimlerindeki mesafenin değerlendirimesi.

4. İnternet sayfasında verilen gereksiz detaylar ve laf kalabalığı yerinde net verilen bilgilerin dikkate alınması.

5. sınıf mevcutları ve yaş aralıkları

Ne olursa olsun unutulmaması gereken bir diğer husus da çocuğumuzun  bu hayatta mücadele veren bir yorgun savaşçı olmasına müsaade etmeden öncelikle onun çocuk olduğunu hatırlayarak harekete geçmemizdir.

Umut dolu, güleryüz dolu bir gelecek ümidiyle..

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: