//
you're reading...
İngilizce Oyunlar

İngilizce dersinde çok eğleniyoruz!

Görsel

Merhabalar 🙂

Gönül ister her oynadığımız, her oluşturduğumuz, yeniden yapılandırdığımız oyunu paylaşabilsem sizlerle. 

Genel olarak ilköğretim öğrencileri ile çalıştığım için bu yaş grubuna hitap eden oyunlar paylaşıyorum.Sizler de gönül rahatlığıyla 3-4 ve 5. sınıflarla uygulayabilirsiniz. Zaten belli bir süre geçtikten sonra öğrenciler aralarında da popüler olan oyunlar ortaya çıkıyor ve onlar kendi aralarında öyle güzel rol dağılımı yapıp, görev bölüştürüyorlar ki biz öğretmenlere sadece bunu seyre dalıp keyfini çıkarmak kalıyor.

Eğer yeni bir sınıfla eğitime başladıysanız en keyifli dönemdesiniz demektir. Bir sürü bilinmezliğin olduğu yerde oynanan oyunlar inanın çok daha keyifli oluyor. En basitinden yoklama almak bile. Nasıl mı?

Yeni oyunumuzun adı “attendancy game” 

Oyun ilk bizimle yani öğretmenlerle başlıyor, ilk söz bizim ağzımızdan çıkıyor. “I am here but Zeynep is absent!” diye başlıyoruz oyunumuza. Tabi bir gariplik olacak ya oyunda, Zeynep halbuki sınıfta! O zaman zeynep hemen söz alıyor ve “ne demek ben yokum ben paşalar gibi buradayım” ı  ifade etmek için; “I am here but Mert is absent!” diyerek hemen lafı çeviriyor topu başka bir arkadaşına atıveriyor. Bunu duyan Mert hemen oturduğu yerde dikkat kesilip “yoo I am here kim demiş yokum diye” diyerek hemen sazı eline alıyor. Attendancy oyunumuz bu şekilde devam ediyor ve inanılmaz bir dikkat oyununa dönüşüveriyor bu basit oyunumuz. 

Oyun oynarken tabi yoklama da alınıveriyor ve klasik eğitim modelindeki gibi “Çocuklar yoklama alıyorum susun bakiiim” cümlesine gerek kalmıyor, hem öğrenciler birbirlerinin isimlerini söylerken birbirlerini de dikkate alıyorlar bu da onların sınıf içerisindeki farkındalıklarına çok katkı sağlıyor. Aynı zamanda yine klasik eğitim modelindeki öğretmen merkezcilik yerini öğrenci merkezli bir yaklaşıma bırakıyor. 

Görsel

Bir kez buna alışınca siz unutsanız dahi sınıf kendi yoklamasını kendi almayı unutmuyor hem de derse çok güzel, enerjik ve mutlu bir başlangıç yapılmış oluyor.

Şimdiden iyi eğlenceler 🙂

Reklamlar

Tartışma

İngilizce dersinde çok eğleniyoruz!’ için 2 yanıt

  1. Çok eğlenceli bir oyuna benziyor hocam, fikrinize sağlık 😉

    Posted by Sema Demir | Eylül 12, 2014, 3:01 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: